Mobil Uygulama Geliştirme ve Cross Platform

Merhaba arkadaşlar eğer Mobil cihazlar için uygulama geliştirmeye başlayacaksanız ilk sormanız gereken bu uygulamayı Native mi yoksa Hibrit(cross Platform) mi olarak geliştireceğinizi olacaktır.

Bu yazımızda mobil uygulama geliştirme konusunda Cross Platform yada Hibrit uygulama geliştirmenin ne demek olduğundan ve yararlarından bahsedeceğiz.

Pekti nedir Bu Hibrid ya da Cross Platform uygulama geliştirme?

CROSS PLATFORM -HYBRİD

Diyelim ki Cep telefonları için uygulama geliştirmeye karar verdiniz.  Aklınızda çok güzel bir proje var. Belki de cep telefonları için bir oyun tasarladınız.

Peki nereden başlayacaksınız. Nasıl Yapacaksınız.

Öncelikle hedeflerinizi baştan belirlemeniz sizi doğru yola götüren en kestirme adım olacaktır. Nasıl mı? İşte cevabı.

Mobil program oluşturmak için onlarca program ve bu programlarda kullana bileceğiniz onlarca yazılım dili var ve buda yetmezmiş gibi telefonlardaki her işletim sistemi için ayrı ayrı düzenlenmesi gerekmektedir.

Bir örnek vermek gerekirse diyelim ki bir mesajlaşma uygulaması yazacaksınız. Bu uygulama İos(Apple) cihazlarda mı, Android yada Windows işletim sitemi olan cihazlarda mı çalışacak yoksa Baidu, Tizen yada BlackberyOS cihazlarda mı çalışacak. Eğer seçiminiz sadece İOS ise yani bu uygulamayı sadece Apple Cep telefonu olanlar kullansın diyorsanız Objective-C ya da Swift yazılım dillerinden birini öğrenmeniz lazım. Ve bunu Macbook’unuzda yüklü Xcode isimli bir uygulama ili yapmanız gerekmektedir. Bunu yapa bilirsiniz çok ta güzel bir iş ortaya çıkarabilirsiniz. Peki ya Android işletim sistemi kullanan ya da bir hevesle Windows Phone alanların canı yok mu. Neden onları sizin bu güzel uygulamanızdan mahrum bırakıyorsunuz.

Hadi şimdide android telefonu olanlar için bunu yapalım öncelikle Java dilini ya da yeni yazılım trendi, geleceğin Swifti olması değerlendirilen Kotlin Yazılım Dilini öğrenmemiz gerekecektir.  Bu dilleri kullanmak için Android Studio ya da Eclipse Platformarını kullanarak uygulamanızı bunların üzerinde geliştireceksiniz.

Peki ya olaya birde Windows Phone açısından bakalım. Ana geliştirici platformu Microsoft Visual Studio dur. Xamarin üzerinden de geliştirilebilir. Microsoft yazılım dili konusunda oldukça cömert. Genelde kullanıcılar tarafından C# kullanılsa da F# a kadar birçok yazılım dilini Visual Studio ile derleye biliyorsunuz.

Bir başka örnek daha vereyim. Oyun yapmak istiyorsunuz. Fortnite yada PUBG gibi multiplayer özellikli ,Apple ve Android kullanıcılarının da aynı anda girip oynayabileceği bir oyunu her platform için ayrı ayrı yapmak ve zaman kaybetmek  istemiyorsanız o zaman sizde bu oyunun kurucuları gibi Unreal Engine isimli oyun motorunu kullanıp tek seferde tüm(Mobil, Desktop, Web, Android, İOS) platformlar için oyununuzu hazırlayıp yayınlayabilirsiniz.

Tabi bir dili ya da bir platformu bilmek sadece ana mantığını ya da if-else yapısını bilmek demek değil o dillere ve kütüphanelerine tam anlamıyla hâkim olmak ve hataları gidere biliyor olmak gerekir. Her biri için minimum 2 yıl uzmanlaşma süresi olduğunu düşünsek. Tamam 6 yıl sonra mesajlaşma uygulamanız hazır. Hem de Apple da yazılan mesajlar Windows Phone cihazlarda da görülebilir halde. Program donmadan. Sizin bulduğunuz çok güzel bir fikir 6 yıl sonra başkası tarafından bulunmuş, kullanılmış, pastası yenmiş hatta demode bir fikir bile olabilir.

Mobil Programlama bu kadar mı zor?

Amacım sizi mobil uygulama yapmaktan vazgeçirmek değil. Size farklı bir yolu daha göstermek.

Yukarıda saydığım tüm farklılıklar sadece sizin için değil küçüğünden büyüğüne tüm uygulama geliştiriciler için bir çile. Bu nedenle en kısa sürede birçok platformda stabil olarak çalışabilecek bir uygulama nasıl yapabilirim diyorsanız. Son yıllarda Cross Platform ya da Hibrid Uygulama Geliştirme adı altında yükselen bir trend var. Forrester’ın haberine göre kurumsal uygulama geliştiricilerin %60 ı Cross Platforma geçti ve pazardaki payı da %38 arttı.

Bir tane Programı açıp sadece bir tane yazılım dili(En yaygını Javascript) ile uygulamanızı yazıp yayınla dediğinizde İOS, Android, Windows Phone, Tizen, BlackberyOS…  İşletim sistemlerinde ve hatta Browser da(Tarayıcı; Google Crome, İnternet Explorer, Safari, Firefox gibi) kullanılabilir halini elde ediyorsunuz. Ve yayınladığınız uygulama tüm cihazlara cuk oturuyor (Apple X, Samsung Note Edge te bile). Diğer yolda harcayacağınız zamanı artık tamamen bu uygulamayı geliştirmeye ya da yeni uygulamalar geliştirmeye ayırabilirsiniz.

 

Peki hangi Cross Platform uygulama aracını seçmeliyiz diyorsanız buradaki yazımızı okumalısınız.

 

Soru, yorum ve önerilerinizi aşağıdaki kısıma yazarak bizimle ve tüm okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Eğer yazımızı beğendiyseniz ve bu yazıdan başkalarınında faydalanmasını istiyorsanız aşağıdaki paylaş butonları ile yazımızı beğenip paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek daha çok içerik için buraya tıklayınız.

 

 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.