Evde Mantar Yetiştirme

Evde Mantar Yetiştirme

Merhaba Arkadaşlar bu yazımızda Evde Mantar Yetiştirme ‘nin nasıl yapılabileceğini uygulamalı olarak anlatacağım. Peki nereden geldi aklımıza evde mantar yetiştirmek. Öncelikle yaptığım araştırmalar neticesinde mantar yetiştiriciliğinin karlı bir iş olduğunu ve çok fazla insan gücüne gerek duyulmadan günde sadece yarım saatinizi  ayırarak yaklaşık 100 metre kare alanda mantar yetiştirebileceğimizi öğrendim.

Sabit bir yerde çalışanların bile işlerinden arta kalan zamanda eve ek gelir elde edebileceği ve hatta ev hanımlarının bile kolaylıkla ev ekonomisine katkıda bulunabilecekleri bir yöntem. Uygun koşular sağlandığında evin bir köşesinde bile kendi yemeklik mantarınızı yetiştirebilirsiniz.

 

Neden İstiridye Mantarı? diye soracak olursanız.

Ben İstiridye mantarını (yada halk arasında Kayın Mantarı,Kavak Mantarı)seçtim bunun nedeni ev ortamları için daha uygun olması ve kilosunun minimum 6 tl  gibi bir fiyata toptancıya peşin paraya satabilmemiz. Perakendede bu fiyat kilosu 15 tl ye kadar çıkabiliyor.(güncelleme: Paketli halde kilosu 24 tl)

istiridye mantari

İşin ticari boyutuna dönecek olursak 100 metre kare alan için 30.000 tl gibi bir sermaye ile başlayabilirsiniz. Yatırdığınız bu parayı 3-6 ay içerisinde amorti ederek kar etmeye başlayabilirsiniz. Ben nereden bulayım o kadar parayı yada dur bakalım şu işi öğrenelim sonra ticaretini yaparız diyorsanız  o zaman Evde Mantar Yetiştirme kitleri tam size göre. İnternet’te yapacağınız ufak bir araştırma ile 15 TL den başlayarak 60 TL ye kadar evde mantar yetiştirme kiti bulabilirsiniz. Bütçenize uygun olan bir tanesini satın alabilirsiniz. Ben internette iki paketi  60 tl olandan aldım kargo parası da 20 tl tuttu bunu da hesaba katın.

kayin-mantari

Mantarın Tohumuna misel, tohumlar(misel) ile hazırlanmış mantarın yetişmesi için uygun koşullardaki ortama da kompost denir. Size kompost hazır halde gelecektir. Gelen kompost 15-20 gün arasında oda sıcaklığında ve karanlık bir ortamda bekletilerek mantarların çıkması için uygun mayalanma ortamının gelişmesi sağlanır. Size gelen kompost ta üretici bu süreyi kendi tesisinde tamamlatarak bu aşamadan sonra size göndermiş olabilir sizin ayrıca beklemenize gerek yoktur. Ben siparişimi verdim ve elime ulaşmasını sabırsızlıkla bekliyorum. Geldiğimde resimleri ile birlikte yazımın ikinci kısmında size göstereceğim.

Buyurun Evde Mantar Yetiştirme 2 yazımız.

 

 

Soru, yorum ve önerilerinizi aşağıdaki kısıma yazarak bizimle ve tüm okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Eğer yazımızı beğendiyseniz ve bu yazıdan başkalarınında faydalanmasını istiyorsanız aşağıdaki paylaş butonları ile yazımızı beğenip paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek daha çok içerik için buraya tıklayınız.

Paylaşmak güzeldir.

5 yorum

    • Merhaba Emine Hanım. Şimdiye kadara ki yazı dizilerimizde hazır koposttan mantar üretimini anlattık. Mantar Yetiştirmede en teknik kısım kompostun hazırlanmasıdır. Yeni başlayanları teorik kısımla zorlamayarak öncelikle Mantar Yetiştirmenin ne kadar zevkli bir uğraş olduğunu göstermek istedik. Bundan sonraki yazılarımızda Mantar Yetiştirmenin Ticari boyutunu ve sıfırdan başlayarak kompost hazırlamayı anlatacağız. Ayrıntılı bilgi için sayfamızı takipte kalmanızı tavsiye ederim.

      • Ayrıca sorunuza kısa bir cevap olarak,İstiridye Mantarının Yetiştirmek için kompostu nerede bulundurduğunuzun önemi yoktur bu tamamen sizin tercihiniz ve elinizdeki malzemeler ile alakalıdır. İsterseniz buyuk poşetlere, isterseniz cam kavanozlara yarda bir delikle çamaşır sepetine koyabilirsiniz. İstiridye Mantarını yetiştirmek için elinizde mantar tohumu(miysel) ve bu tohumları ekmek için pamuk artığı, saman, odun talaşı gibi kompostun içine koyulacak malzemeler olması lazım. Bu malzemelerin herhangi birini sterilize ederek kullanabilirsiniz. Bulunması kolay olması açısından talaşı kullanacağımızı varsayarsak, sepetin en alt kısmına bir miktar nemledirilmiş talaş koyun üzerine ince bir kat(sepeleme gibi) miysel koyun sonra kalın bir kat nemlendirilmiş talaş koyun. Bu işlemi 5-6 kat olarak yapın. Daha sonra sepeti bir poşet içerisine koyarak poşetin ağız kısmını bağlayın. Poşet üzerinde iğne ile 15-20 adet delik açın. Buradaki yazımızda belirttiğimiz aşamaları uygulamaya başlayın. 2. aşamaya geçtiğinizde poşeti çıkartmayı unutmayın. Sorunuz varsa buradan bize yazabilirsiniz. Yakın zamanda kompost hazırlama yazımız yayınlanacak, burada tüm ayrıntıları ile bu konuyu ve dikkat edilmesi gerek hususları ele alacağız.

    • Erdal Bey yorumunuz için teşekkürler.
      Poşet 1 aşama olarak adlandırdığımız sarım aşamasında gerekli. Kompostun iç ısısı 28 dereceye kadar çıkmaktadır. Bu nedenle nem kaybı olmaması için poşet gibi nemi bırakmayacak bir materyal ile sarmalanması gereklidir. Daha sonraki aşamalarda ise olup olmaması çok önemli değildir. Hatta olmasa nem ve sıcaklık daha fazla iç kısımlara etki ederek daha fazla etkileşimi arttırabilir. Bu aşamalarda poşetin üzerinde bırakılması hijyen için tercih edilebilir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.