Evde Mantar Yetiştirme 4

Evde Mantar Yetiştirme 4

Merhaba arkadaşlar, uygulamalı evde mantar yetiştirme yazı dizimizin dördüncü final bölümü ile devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda Mantar Yetiştiriciliğinin ne kadar karlı bir iş olduğundan ve başlamak için ev kitlerinin çok yararlı olacağından bahsetmiştik. 1. Aşamada 40-60 tl gibi bir maliyetle almış olduğum kompostumuzun 15 gün karanlık ve 24 derece ortamda beklettim artık gün yüzüne çıkarıyorum. Kompostun mayalanması için üretici tarafından bekletilmiş olarak hazır alanlarda buradan sonra bizi dikkatle takip etsinler.

Yazı dizimize ilk defa buradan başlayan arkadaşlara yazı dizimizin 1. Ve 2. Kısımlarınıda okuyarak buradan devam etmelerini öneririm.Yazının daha iyi anlaşılmasında yararlı olacağını düşünmekteyim.

mantar kiti

Evde Mantar Yetiştirme Son Hazırlık

Önceki yazıda da bahsettiğimiz gibi. 1. Aşama olana kompostun sarım için gerekli olan işlemlerden sonra şimdi mantarlarımızın çıkımlarının ve gelişimlerinin başlayacağı 2. Aşamaya başlıyoruz.

Şimdi mantarlarımızın çıkması için gerekli ortamı hazırlayalım. İdeal ortamı oluşturabilmek için dört unsuru en ideal şekilde ayarlamamız gerekiyor.

Sıcaklık, Nem oranı, Işık ve Havalandırma

Öncelikle evde dahi yetiştiriyor olsak bile belirli koşulları sağlamamız gerekiyor. Kapalı bir ortamın olması şart. Evde yetiştiriyoruz dedik o zaman evde boşta duran bir dolap, ardiye ya da hiç olmaza kompostunuzun içine sığacağı büyüklükte bir kutu da olur. Isıyı ve nemi dağıtmaması için etrafın izole edecek bir şeylerle çevirebilirsiniz. Hazırlayacağınız ortamı aşağıda sayacağım kriterleri de göz önünde bulundurarak hazırlayın.

Sıcaklık

Bu aşamada ortam sıcaklığı 15-17 derece arasında olmalıdır. Normalde doğada mantarlar bahar aylarında çıkmaya başladıklarını biliyoruz, biz de evimizde bahar ortamını oluşturabilmemiz gerekecektir. Şu an için termostatlı ufak bir ısıtıcı ya da yaz aylarında ise soğutucu işinizi görecektir. Termometre ile kontrol ederek sıcaklığın 15-17 derece

aralığında olmasına ve çok fazla değişmemesine dikkat edin.

Nem

Kompostlar ilk hazırlandığında mantar filizlerinin yetişe bilmesi için belirli bir oranda nemli olarak bırakılır. 2. Aşamada bu neme daha fazla ihtiyaç duymaktadırlar. Mantar yapısı itibari ile %95 su dur. havadaki ve kök kısımlarındaki nemi yakalayarak büyümeye devam eder. Yeterince nem olmadığında çıkım göstermezler ve kururlar. Bulunduğunuz bölgenin konumuna göre günde en az iki kere sabah ve akşam olarak kompostun deliklerinden su püskürterek sulama yapılmalıdır. Kompostun üzerinden fıskiye ile de yapılabilir. Nemsiz yerlerde kompostun

yakınlarına kap içerisinde ılık su konularak nem alma sürekliliği sağlanabilir.

Not: Burada bahsettiğimiz şey nem dir. Uzun süreli bir ıslaklık değildir. Aşırı sulama ya da kompostu su içinde tutmak kompostu bozulacaktır ve mantar çıkımı gözlenemeyecektir.

Işık

Bahar aylarında hava güneşlidir fakat öyle yakan bir güneş değildir. Doğasında mantarda genelde gölgelik olan doğrudan ışık almayan yerleri sever bu nedenle sadece florasan lamba ile günlük 11-12 saat ışık alması gerekmektedir. Florasan harici lamba kullanılmamalıdır. Doğrudan güneş ışığı ile temas ettirilmemelidir. Çünkü doğrudan güneş ışığının mantar tohumları üzerinde olumsuz etkisi vardır.

Havalandırma

Mantarın bulunduğu ortamdan karbondioksitin uzaklaştırılması mantarın gelişmesi için teşvik edicidir. Mantarların kendine has bir kokusu vardır.  Ürün miktarı arttıkça daha da hissedilir. Bu nedenle mantarların yetiştiği ortam her yarım saate 1-1.5 dakika havalandırılmalıdır. Bu fan gibi bir yardımcı bir ekipman ile de yapılabilir.

Not: Evet arkadaşlar bu ortamı bir sefer oluşturduktan sonra sürekli devamlılığını takip etmeliyiz. Nem, ısı, havalandırma ve ışık düzeni ne kadar iyi olursa çıkım süresi daha kısa olacak ve daha fazla ürün elde edebileceksiniz.

Hazırlıklar tamam artık ürünlerimiz almaya başlayacağız.

Yaklaşık 10-15 gün sonra ilk tomurcuklanmaları göremeye başlayacaksınız. Onlar sizin bebek mantarlarınız olacak.  Bu resimde bendeki ilk tomurcuklanmayı görebilirsiniz.

   mantar pigme 

Bu pigmentler(bebek mantarlar) oluştuktan sonra da aynı ortamı muhafaza etmeye devam ediyoruz.

Tomurcuklardan 10 gün sonunda yeterli olgunluğa erişmiş oldular. Yaklaşık 12 cm büyüklüğünde olduğunda kök kısmını çok koparmadan mantarlarınızı alabilirsiniz. Kök kısmını bıçak yada makas gibi bir şeyle kesmenizi öneririm. Bu şekilde yaparsanız daha sonra yine bu kısımlardan yeni pigmentler oluşmaya başlayacaktır. 

Benim ilk hasadım da 513 gr

Ellerinizle emek verdiğiniz bir şeyin tomurcuklanması sonradan büyüyerek hasat edilecek hale gelmesi olağan üstü bir şey. Şimdiye kadar yediğiniz mantarlar içerisinde en tatlı ve en güzel olanının bu olacağına emin olabilirsiniz. Eğer siz de bu eşsiz lezzeti evinizde denemek istiyorsanız hemen bir deneme kiti alarak ve yazı dizimizdeki aşamaları uygulayarak yapabilirsiniz.

Evde Mantar Yetiştirme yazı dizimiz burada son bulurken daha fazla kişiye bu eşsiz mantarlardan tattırmak istemez misiniz. O zaman İstiridye mantarı yetiştirmenin ticari boyutunu ele aldığımız bu yazı ile profesyonel bir şekilde ticari istiridye mantarı yetiştiriciliğinin nasıl olması gerektiği, kadar kazandırdığı hakkında ayrıntılı fikir edinebilirsiniz .(Hazırlanıyor. çok yakında hangirisim.com ” da)

Şefin tavsiyesi: Sizin için derlediğimiz En Güzel Mantar Yemekleri yazımıza buradan ulaşarak sizde evinizde ürettiğiniz ya da pazardan aldığınız İstiridye Mantarlarını özenle hazırlayarak afiyetle yiyebilirsiniz.(Hazırlanıyor. çok yakında hangirisim.com ” da)

 

 

Soru, yorum ve önerilerinizi aşağıdaki kısıma yazarak bizimle ve tüm okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Eğer yazımızı beğendiyseniz ve bu yazıdan başkalarınında faydalanmasını istiyorsanız aşağıdaki paylaş butonları ile yazımızı beğenip paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek daha çok içerik için buraya tıklayınız.

Paylaşmak güzeldir.

2 yorum

  1. Ben 30 adet hazır ekilmiş kompost aldım 165 kgr.sattım bir kilosunu 15 tl.iyi para bir bakıma fakat az da olsa bütün aletleri almak gerekir klima gerekli venemlendirme için buhar makinesi iyi olur diye düşünüyorum denememde zararım var amma bende bıraktığı büyük bir merak bıraktı ticsri olarak yetiştirmeliyim diye düşünmekten kendimi alamoyorum saygılar:Emine Köroğlu

    • Emine hanım öncelikle ilginiz için teşekkürler. Evde deneyerek çok büyük bir adım atmış oldunuz. Sizi tebrik ederim. Ticari boyutu ile ilgili olarak geniş çaplı bir yazı hazırlamaktayım. Yakın zamanda yayınlanmış olur. Ticari boyutu içinde ufak adımlarla gitmenizi öneririm. Eğer değerlendirebileceğiniz boş oda, müştemilat yada depo gibi bir kısım varsa oradan başlamak güzel olacaktır. Hem üretir hemde ürettikleriniz için pazar bulmuş olursunuz. Böylece gelişir gider. Önümüz son bahar ve mantar yetiştirmek için en uygun zamanlardan bir tanesi. Şimdiden hazırlıklara başlamanızı ve ortamı hazırlamanızı öneririm. Evde yetiştirmekten daha zor olmayacaktır. Mantar Yetiştirmenin Ticari Boyutu hakkında yazımız için bizi takipte kalın.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.