Evde Mantar Yetiştirme 3

evde mantar yetiştirme-kayın mantarı-istiridye mantarı

Evde Mantar Yetiştirme 3

Merhaba arkadaşlar uygulamalı evde mantar yetiştirme yazı dizimizin üçüncü bölümü ile devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda Mantar Yetiştiriciliğinin ne kadar karlı bir iş olduğundan ve başlamak için ev kitlerinin çok yararlı olacağından bahsetmiştik. 60 tl gibi bir maliyetle almış olduğumu kompostumun 15 gün karanlık ve 24 derece ortamda beklettim artık gün yüzüne çıkarıyorum. Komostun mayalanması için üretici tarafından bekletilmiş olarak hazır alanlarda buradan sonra bizi dikkatle takip etsinler.

Not:Eğer Evde Mantar Yetiştirme başlangıç ve Evde Mantar Yetiştirme 2  başlıklı yazılarımızı okumadıysanız konunun daha iyi anlaşılabilmesi için kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

hazır kompost istiridye mantarı

15 günün sonunda rengini incelediğinizde yoğurt gibi beyazımsı bir sıvının tüm poşeti kapladığı ve  içerisinde hiç hava almayacak şekilde kompostun poşete yapıştığını görebiliriz.  Kompostlarımız artık ürün almak için hazır hale geldi.

Not: Eğer sarım tam olarak gerçekleşmediyse 10 gün kadar daha aynı karanlık ortamda aynı 24 derce sıcaklıkta bekletmeye devam etmenizi öneririm. Bazen mevsimsel olarak yada sıcaklığın yeterli seviyede olmamasından dolayı bu işlem daha geç olabilmektedir.

Bozulmuş kompost istiridye mantarı Bozulmuş kompost isitirdye mantarı

Çok Önemle Not:

Eğer sağ taraftaki resimdeki gibi bir kısmı yada tamamı siyah olmuşsa kompostununz olmamış demektir. Satıcınıza ulaşarak kompostun bozulduğunu ve yeni bir tanesini göstermesini isteyin. Büyük ihtimalle satıcınız kargolama da yada sizin evde oluşturduğunuz ortamın uygun olmadığını bahane ederek suçu kendilerinde bulmayacaklardır. Doğru da olabilir yanlış da olabilir bunu nedenlerine daha sonra değineceğiz.

 

Bozulan kompostlarda bir küf kokusu oluşmaya başlar. Tüm evi bu koku sarmadan kurtulun ondan . Bu sizi yıldırmasın bunlar olabilecek şeyler zaten evde denememizin amacı bu değil mi. Başka bir satıcıdan yeni bir hazır sarımlı bir kompost alın ve 1. aşamayı tekrardan yapın.

Buyurun. 2.aşamada yapılması gerekenler.

Soru, yorum ve önerilerinizi aşağıdaki kısıma yazarak bizimle ve tüm okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Eğer yazımızı beğendiyseniz ve bu yazıdan başkalarınında faydalanmasını istiyorsanız aşağıdaki paylaş butonları ile yazımızı beğenip paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek daha çok içerik için buraya tıklayınız.

Paylaşmak güzeldir.

3 yorum

    • Ayşe Hanım size faydalı olabildiysek ne mutlu bize.
      Sorularınızı doğrudan bu yazının altına yazarsanız sevinirim boylelikle bu yazıyı okuyan herkeze yararlı olmuş oluruz.

    • Öncelikle bu işe başlamaktan çekinmeyin. Bu yazı dizimizde özellikle istiridye yada halka arasında kayın mantarı olarak bilinen mantarın nası üretilebileceğini paylaşmaya çalıştık. Tek bir mantar türü olduğu için zehirli mantarlarda ayırılması oldukça kolaydır. Birkaç deneme sonrasında en ufak bir değişikliği bile çok kolaylıkla fark edbiliyor olacaksınız. Satış konusda bulunduğunuz konuma göre farklı satış yerleri bulunabilir. Örnek olarak semt pazarlarında kilosunu 12-15 tl den satabilirsiniz yada anlaştığınız marketler toptan olarak kilosunu 8-9 tl den satabilirsiniz. Eğer bölgenizde mantar üreticileri tarafından kurulmuş bir birlik varsa sattığınızdan arta kalan kısmı 6 tl fiyatla onlara da sata bilirisiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.