Soyağacınız da, Soy Kütüğünüz de kimler var öğrenmek istermisiniz?

Soyağacı

Merhaba Arkaddaşlar bu günkü yazımızda sizlere büyük büyük büyük  dedenizin kim olduğunu, Soyağacınızı(Soy Kütüğünüzde) kimler olduğunu söyleyeceğim nasıl mı?

Cevap: Tabiki e-devlet‘te

Soyağacı – Soy Kütüğü

Osmanlı döneminden kalma nüfus aşrivlerinin açılması ve osmanlıcadan günümüz türkçesine çevirilmesi ile büyük bir veritabanı oluşturulmuştu. Bu veri tabanının erişimi  kolluk kuvvetleri ve milli istihbartat teşkilatına verilmişti. Güncel olarakta suçların aydınlatılmasında kullanılıyordu.

Artık günümüzde e-devletten yani https://www.turkiye.gov.tr/ internet dresinden kendinize ait Soyağacınızı sorgulayabiliyorsunuz.

Soyağacı (Soy Kütüğü) ne kadar geriye kadar bakılabiliyor?

 

Şuanki sorgulamalarda 1800‘ lü yıllara kadar araştırma yapılabilmesine imkan sağlamakta. Geçmiş arşivlerin zamanala sisteme eklenmesi ile daha da eski tarihli verilere ulaşılabilecektir.

soyagacı

E-devlet’te Soyağacı nasıl sorgulanır?

Öncelikle e-devlet sistemine TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapıyorsunuz. Sonra hizmetler kısmından Nüfus ve Vatandışlık Genel Müdürlüğü kısımını seçerek o alandaki hizmetlere giriyorsunuz, daha sonra Alt-Üst Soy bilgisi sorgulama sekmesine tıklayarak sorgulama yapıyorsunuz. Bu kadar.

Yada ana sayfada ara kısmına Alt-Üst Soy bilgisi sorgulama yazın çıkan ekranda Alt-Üst Soy bilgisi sorgulama sekmesine tıklayın.

Son bir alternetif te bu linke tıklamak.

 

E-Devlet şifrem yok, yada şifremi unuttum ne yapmalıyım?

E-Devlet sistemine https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden giriş yapabilirsiniz. Giriş esnasında size Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numarası(TC kimlik no) ve şifre sorulacaktır. TC kimlik nonuz nüfus cüzdanınızın, ehliyetinizin ve pasaportunuzun üzerinde yazmaktadır. Eğer giriş şifreniz  yoksa Postaneye giderek görevli memurlardan e-devlet şifrenizi içeren zarfınızı alabilirsiniz. Eğer daha önceden şifre almış fakat bunu unutmuşsanız, yeni şifrenizi de almak için size en yakın Postaneye giderek yeni şifrenizi alabilirsiniz.

 

 

Soru, yorum ve önerilerinizi aşağıdaki kısıma yazarak bizimle ve tüm okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Eğer yazımızı beğendiyseniz ve bu yazıdan başkalarınında faydalanmasını istiyorsanız aşağıdaki paylaş butonları ile yazımızı beğenip paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek daha çok içerik için buraya tıklayınız.

Paylaşmak güzeldir.

2 yorum

  1. abicim cok iyi anlatmissin helal size ama sahsen ben yunanistan bati trakya turklerindenim bizde 1920 yolina kadar osmanli vatandasi idik osmanli yikildiginda yunanistan vatandasliginda 1930 yilinda soy isimlerimiz yok sayilmis anlican ondan oncesi silinik bizim tc kimlik numaramiz olmadigi icin eski osmanli vatandasi olmamiza ramen arsivlere nasil bakicaz

    • Hüseyin Bey. İyi günler.
      E-Devlet sistemi üzerinden sorgulanan kayıtlar 1800’lü yıllarda başlayıp günümüze kadar yapılan nüfus sayımı ile kayda geçip 2000 yılında TC kimlik numarası atanan vatandaşlara açıldı.Sizinde kaydınızı sorgulatmak için TC kimlik numaranızın olması gerekir. Sizin içinin ise Yunanistan’da ki Türkiye Konsolosluğuna giderek soy araştırması için dilekçe vermeniz en kolay çözüm yolu olacaktır.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.