Gayrimenkul Sertifikası Hakkında Herşey

gayrimenkul sertifikası hakkında

Gayrimenkul Sertifikası Hakkında Herşey!

Merhaba arkadaşlar bu gün sizlere ülkemizde yeni faaliyete giren Gayrimenkul Sertifikası alım satımı hakkında yazıyorum.

Gayrimenkul Sertifikası Nedir?

gayrimenkul sertifikasıGayrimenkul Sertifikası; inşa edilecek veya edilmekte olan bir projenin finansmanında kullanılmak üzere ihraç edilen menkul kıymetlerdir.

Gayri menkul Sertifikalarının ilk halka arzı Borsada yapılabilir. Bu durumda yürürlükte olan Borsa halka arz esasları uygulanır. Borsada işlem görmesi uygun görülen gayrimenkul sertifikaları Pay Piyasası bünyesinde sürekli işlem yöntemi(Borsa açık olduğu sürece) ile işlem görür.

Gayrimenkul Sertifikasının işlem limiti yoktur. 1 lot’un karşılığı olan sertifika sayısı ve/veya tutarı izahnamede yer alan bilgiler dikkate alınarak Pay Piyasası Bölümü tarafından belirlenir.

Ayrıca işlem süresi sonunda asli edim, tali edim hakkı bulunmaktır.

Asli Edim; Elinizdeki paylar ile doğrudan ev sahibi olabilmenizdir.

Tali Edinim;Sertifika süresi sonunda sertifikalandırılan bölümlerin satılması sonucunda kazanılan paranın pay sahipleri dağıtılması.

Gayrimenkul Sertifikası Nasıl Alınır?

Gayrimenkul Sertifikaları Barsa’da Pay Piyasası’ nda Kollektif Yatırım Ürünleri ve Yapılandırılmış Ürünler Pazarında işlem görecektir.(Yatırım Ortaklıkları,Gyo, GSYO’yar ile birlikte işlem görecektir.) Bu nedenle ya bankalardan ya da Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı şirketlerinde  Yatırım Hesabı açtırmanız gerekmektedir. Yatırım hesabınızın olması dahilinde rahatlıklı Gayrimenkul Sertifikalarının alım satımını yapabilirsiniz.

Not: İşlem yapmaya başlamadan önce çalışmayı düşündüğünüz kuruluşun yada bankanın almak istediğiniz Gayrimenkul Sertifikası için “alım satım aracılığı yetki belgelerine” sahip olup olmadığını kontrol ediniz. Bu yetki belgesine sahip yatırım kuruluşlarını, http://borsaistanbul.com ,www.spk.gov.tr veya www.tspb.org.tr web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Gayrimenkul Sertifikası Karlı mı?

Sermaye piyasasında gerçekleştireceğiniz Gayrimenkul Sertifikası alım satım işlemleri sonucunda kar edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Ülkemizde yeni faaliyete girdiği için ne kadar kar yada zarar edeceği tam olarak bilinmemektedir. Evler yada proje yeterince talep görmediği için yada prestij kaybetmeye başladığı için fiyatları düşmeye başlarsa sizinde bu durumda zarar etmeniz muhtemel. Fakat beklentisel olarak minimum getirisi, kira sertifikalarından daha fazla olacağı yönünde olmaktadır.

gayrimenkul sertifikası hakkında

Diğer bir yönden ev almak istiyorsunuz ama doğrudan evi alacak paranız yok kredi çekmek yerine elinize para geçtikçe bu kira sertifikalarından biriktirerek ev sahibi olabilirsiniz banka kredisi için ödeyeceğiniz masraflar cebinizde kar olarak kalacaktır.

Gayrimenkul Sertifikası helal mi?

Sermaye piyasasında gerçekleştireceğiniz Gayrimenkul Sertifikası alım satım işlemleri sonucunda kar edebileceğiniz gibi zarar etme riskiniz de bulunmaktadır. Ticarete konu somut bir mülk de bulunmaktadır. Ayrıca Asli Edim şansı ile sertifikaları biriktirerek bankadan faizli borç almadan da ev sahibi olma imkanı da sunmaktadır.

Örnek Proje: Park Mavera 3 Projesi

Ülkemizde ilk olması sebebiyle oldukça takip edilen bir proje, İstanbul Avrupa Yakasında Başakşehir de; hastaneye, Yeni Hava Alanına ve İbn-i Haldun üniversitesine yakın bir konumda ve TOKİ’nin garantörlüğünde yürütülmektedir. Üç yıl içerisinde bitirilmesi planlanan projede Yazıyı hazırladığımız 30.03.2017 tarihinde ön talep toplama sürecinde idi. 1 pay değeri 42.5 tl olarak belirlenmiş ve bir evin(2+1) minimum pay değeri de 11,152 pay ve 473.960 tl metrekare fiyatı da 4.250 tl başlangıç değer olarak belirlenmiş. 1.500.000tl ye kadar 5+1 ev bulunabilmekte.

Satış yetkilileri ile yaptığım görüşmede şu anda 515.000 tl başlangıç fiyatı ile 2+1 evlerin doğrudan satıldığı bilgisini aldım. Yani 473.000 tl yatırma 35.000 tl gibi bir artı kar ile başlangıç oluyor gibi. Tabi proje ilerledikçe fiyatların artması beklenmektedir. Şahsi fikrimi soracak olursanız Başakşehir’ de 2+1 daireye 500.000 tl fiyat vereceğimi çok sanmıyorum. Fakat satıcılara göre civarda ki diğer projelerde metre kare fiyatı 5.000tl ila 5.500tl arasında değişmekte ve bu bölgenin yakın bir zamanda cazibe merkezi olacağı kanaatinde. Siz de böyle düşünüyorsanız ve ön talep tarihini kaçırdıysanız 4 nisan 2017 tarihi itibari ile borsadan sertifikalarınızı alabilirsiniz.

Soru, yorum ve önerilerinizi aşağıdaki kısıma yazarak bizimle ve tüm okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Eğer yazımızı beğendiyseniz ve bu yazıdan başkalarınında faydalanmasını istiyorsanız aşağıdaki paylaş butonları ile yazımızı beğenip paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek daha çok içerik için buraya tıklayınız.

 

 

Paylaşmak güzeldir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.