10 dakikada yatırım uzmanı olun Ders 1

10 Dakikada Yatırım Uzmanlığı Eğitimi

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazı dizimizle 10 dakika gibi kısa bir sürede nasıl yatırım uzmanı olunacağını kaleme alacağım.

Ya ben hiç anlamam bu işlerden, nasıl olacak ki, acaba ben bu işi yapabilirmiyim diye düşünüyorsanız burası tam size göre. Uzman Arkadaşlar, bu işlerin tozunu arttıran arkadaşlar için bu yazı dizisi biraz hafif kalabilir. Sizden isteğim bu yazıyı okuyan diğer arkadaşların da sizin gibi profesyonel olabilmesi için alt kısıma yorum bırakarak tecrübelerinizi bizimle paylaşmanız. Yada bu yazıyı sosyal medyada paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasını aracı olabilirsiniz.

İlk dersimiz olduğu için öyle çok fazla terimlere girerek canınızı sıkmayacağım zaten eğitimimizin amacı size işin teoriğini anlatarak kafanızı bulandırmak değil. Bilgiye nasıl ulaşacağınızı ve bu bilgileri nasıl sentezleyerek doğru yatırım kararı alacağınızı anlatacağım.

Peki biz nerede yapacağız bu yatırımı diyorsanız size cevap: istediğiniz her yerde. Nasıl yani; burada size platform tanıtması yapmıyorum. Forex, Borsa,Döviz(Dolar, Euro, Pound, Yen), Emtia(Altın, Gümüş, Kıymetli Maden), Kira Sertifikaları, Katılım Hesapları, Bitcoin veya diğerleri, önemli olan analiz ederek bir sonraki adımda ne olabileceğini tahmin ederek kar etmek. Burada da size bir sonraki adımı bulmayı anlatacağız.

Siz ne tür bir yatırımcısınız ?

Genelde iki tip yatırımcı vardır. Birincisi piyasayı sürekli takip ederek küçük bir hareketi bile fırsata çevirerek kar etmeyi amaçlayanlar. İkincisi piyasayı çok fazla takip etmeyip belli bir enstrümana(Dolar, Altın, Euro, Kira Sertifikası, Hazine Bonosu) parasını yatırarak uzun vadede para kazananlar. Öncelikle sizin karar vermeniz gereken ilk konu bu. Eğer ben her gün piyasayı takip ederim buna imkanım ve vaktim var diyorsanız o zaman birinci tip yatırımcılık tam size göre bir yandan en sevdiğiniz dizileri, filmleri haber kanallarını takip ederken bir yandan da elinizdeki tablet cep telefonu veya bilgisayarla yatırımlarınızı yapabilir, küçük bir değer artışından bile kar edebilirsiniz. Yok benim o kadar vaktim de imkanım da yok diyorsanız o zaman siz ikinci tip yatırımcı olarak kendinizi addedebilirsiniz.

Yatırımcı tipimizi bilmek bize ne gibi bir avantaj sağlayacak; öncelikle ikisinin bakması gereken zamanlar farklı olacak mesela birinci tip yatırımlarını analiz ederken genelde 4 saatlik yada 1 saatlik periyotları baz alarak hareket eder, ikinci tip yatırımcı haftalık hatta aylık periyotlardaki zaman dilimlerini baz alarak yorumlarını yapar.

Yazımızın bundan sonraki kısmında yatırımcıları birinci ikinci tip olarak ayırmak yerine uzun vadeli ve kısa vadeli yatırım olarak ele alacağım buradan siz kendi durumunuza göre uygun olanı takip edin.

İlk dersimiz bu kadar. Buradan yatırım uzmanlığı eğitimi 2.Dersimize geçebilirsiniz.(ikinci dersimiz çok yakında sizlerle)

Paylaşmak güzeldir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.